Ana Sayfa
 
AVRUPA KIRSAL PARLAMENTOSU 2015

2015 yılı Kasım ayında, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birinde, AB üyesi ve aday ülkelerden çiftçi ve kırsal alan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı ile Avrupa Kırsal Parlamentosu 2015 toplanacaktır. Bu toplantının amacı ve önemi; kırsal alanda yaşayanların kendi sorunları ve kırsal kalkınmaya ilişkin görüşlerinin paylaşılması ve kırsal alandaki tabanın sesinin kamusal otoriteler ile Avrupa Birliği ilgili organlarına yansıtılmasıdır.

Avrupa Kırsal Parlamento toplantısının organizasyonu, merkezi düzeyde, Kırsal Kalkınma için Avrupa LEADER Birliği (ELARD), Avrupa Kırsal Topluluk İttifakı (ERCA), Kırsal Avrupa İçin PREPARE Ortaklığı (PREPARE) tarafından koordine edilmektedir.

 

Kırsal alanda yaşayan çiftçilerin, kırsal alanda yaşayan insanların ve kırsal alan örgütlerinin görüşlerinin toplanmasına yönelik, anketler, sosyal medya, bölgesel ve ulusal toplantılar gibi bir dizi çalışmalar yapılacaktır. Türkiye özelinde gerçekleştirilecek çalışma ise Türkiye Kalkınma Vakfı tarafından yürütülecektir.

 

Türkiye Kalkınma Vakfı olarak, kırsal alanda yaşayan/çalışan kişi/kurum adına çalışmaya katkı sunmak ve görüşlerinizin iletilmesi amaçlı ekteki bilgi ve görüş formlarını doldurmanızı rica etmekteyiz. Sizlerden toplanan bu görüşler raporlanarak Avrupa Kırsal Parlamentosuna taşınacaktır. Ayrıca tabandaki kırsal alan temsilcilerinden, biri 30 yaşın altında olmak üzere toplam 5 kişi Avrupa Kırsal Parlamentosu’na Türkiye delegesi olarak katılacaktır. Bu 5 kişilik delegasyon için önerilerinizi yahut kişisel katılım taleplerinizi de bildirmenizden memnuniyet duyarız.

Türkiye delegasyonunu Parlamentoya taşıyacağı ana temalar, sizlerin görüşleri doğrultusunda genişletilebilecek olmakla birlikte, aşağıdaki şekilde önerilmiştir.

-         Küçük çiftçileri devletin kırsal kalkınma desteklerine erişimi,

-         Kırsal nüfusun tarımsal ve kırsal kalkınma politikalarının belirlenmesine katılımı,

-         Yerel ürünler için katma değer ve çiftçi gelir payı,

-         Genç nüfusun kırsal alandan göçü,

-         Kırsal alanda dezavantajlı grupların (kadınlar, gençler, çocuklar vb.) sosyal içerimi ve kırsal alandaki sosyal hizmetler.

 

 

Parlamentoya iletilmek üzere ekteki formları doldurmanızı ve üyeniz olan yada iletişim halinde bulunduğunuz çiftçilere, birlik temsilciliklerine iletmenizi rica ederiz. Ayrıca bölgenizde faaliyet gösteren kırsal örgütlerle düzenlenebilecek ortak toplantılara katılım göstereceğimizi, Web erişimi konusunda sıkıntı yaşayacak çiftçi grupları adına  geri dönüş yapmanız durumunda görüş alabilmek adına, imkânlar doğrultusunda saha ziyaretlerinde bulunacağımızı, konuya dair farklı görüş ve önerilerinizi beklediğimizi bildirmek isterim. 

Ek’te çiftçi bildirim formu ve kırsal alan örgüt formu bulunmaktadır. Çıktısını alıp doldurulması üzere çiftçilerinize iletebileceğiniz gibi web ortamında da aynı formun sanal halini doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.

 

Çıktısı alıp doldurulan formu taratıp ;sevimkarasungur@tkv-dft.org.tr adresine mail atabilirsiniz bunun yanı sıra aşağıda yer alan numaraya da fakslayabilirsiniz. Ayrıca iletişim sekmemizde yer alan numara üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Yapmış olduğunuz katkı ve işbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 

 

 

Çiftçi Bilgi Formu;  https://docs.google.com/forms/d/1hAANgiMI3bap_UDF-QZU55P4ooUnWs-hhmGF8FVQa6E/viewform

 

Örgüt Bilgi Formu; https://docs.google.com/forms/d/1k6UENn9-KNJrrrcnkwam-brDD_9WV0dLn4ZX4VFLhj0/viewform
 

 

 

 

 


 
Her hakkı saklıdır. Türkiye Kalkınma Vakfı Tel: 0 312 814 53 88
Bizi Takip Ediniz: TKV - Facebook RSS
Web Tasarım: AdaNET